Google ogłosił, że przestanie obsługiwać 32-bitowe oprogramowanie systemowe Android Studio i 32-bitowy emulator Androida. Od 2020 r. będzie obsługiwał jedynie bardziej wydajne 64-bitowe wersje zintegrowanego środowiska programistycznego.

Według Google uruchamianie Android Studio na systemach 64-bitowych zamiast 32-bitowych pozwala na „lepsze wrażenia programistyczne” z IDE, a także zapewnia emulatorowi Androida „efektywny dostęp do pamięci”. Firma stwierdziła również, że chociaż ta zmiana nie wpłynie na większość użytkowników Android Studio, na pewno wpłynie na korzystających z 32-bitowych wersji Microsoft Windows.

W tej fazie przejściowej Google pomaga użytkownikom 32-bitowej wersji systemu Windows. Dostarcza szczegółowe informacje na temat nadchodzących zmian, a także wyszczególnia kroki zaradcze, które należy wykonać podczas trwania wspomnianej fazy.

Google uruchomił Androida Q beta 4 ze sfinalizowanymi interfejsami API, które pomogą programistom w rozwijaniu nowych elementów. Należą do nich między innymi:

  • ogólnosystemowy tryb ciemny,
  • inteligentne odpowiedzi,
  • składane układy smartfonów.

Co ciekawe, layouty mogą być używane bez obaw o zepsutą funkcjonalność w ostatecznej wersji.

Firma planuje wydać jeszcze dwie wersje beta, zanim Android Q (10) będzie gotowy do dystrybucji.


Sprawdź ofertę